Експлуатація та догляд за мідної туркою
Вироби з міді красиві і практичні. Їжу і напої в такому посуді готувати швидко, так як мідь відрізняється високою теплопровідністю. Теплопровідність міді одна з кращих серед всіх металів, що використовуються в побуті, і поступається тільки сріблу. Вона вище в 10 разів, ніж у сталі, і в 2 рази, ніж у алюмінію. Завдяки цій властивості тепло краще поширюється по всьому корпусу посуду і тим самим забезпечує рівномірний нагрів. Це робить її бездоганної посудом для делікатного готування. Джезви з міді не підходять для індуктивних плит. Для цього необхідний спеціальний адаптер.
Мідний посуд, довговічний, але вимагає певного догляду. Щоб уникнути складнощів, прислухайтеся до таких рекомендацій по експлуатації мідного посуду. Це допоможе зберегти привабливий зовнішній вигляд і збільшити термін її експлуатації.
Турки виробництва компанії ЗХ виготовлені з міді товщиною 1.5 мм і всередині більшості моделей покриті харчовим оловом. Процес виробництва здійснюється вручну на матрицях і має деякі особливості:
Особливості виробницва джезв ZH
- Внутрішня робоча поверхня не проходить тонку шліфовку і поліровку, і на ній допускатися сліди від матриці у вигляді тонких вертикальних смуг, можуть бути дрібні сліди від тертя матриці з міддю.
- Ручки з латуні, литі і на них бувають невеликі "раковини"
- На внутрішній поверхні нижньої частини джезв можуть бути помітні сліди від тиснення логотипу на дні.
- На внутрішній поверхні джезв, які покрити патиною, можуть зустрічатися дрібні темні точки або невеликі цятки з-за попадання патини на олово.
Чистка та догляд за мідної туркою
Всі перераховані моменти ніяк не впливають на якість приготованого напою. Вироби мають Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи 602-123-20-1/4679 і відповідають вимогам чинного санітарного законодавства України.
Правила використання мідної турки
- Мийте джезви тільки в мильній воді, використовуючи рідкі миючі засоби. Мити джезви в посудомийній машині не рекомендується. Джезву після використання необхідно мити тільки вручну і відразу витирати насухо м'якою серветкою або рушником. Якщо цим нехтувати – на зовнішньої частини поверхні виробу і внутрішнього покриття із харчового олова або срібла незабаром можуть утворитися плями, які будуть псувати зовнішній вигляд.
- Не використовуйте миючі засоби з вмісту хлору, абразивні пасти і металеві щітки, це через певний час, призведе до видалення шару олова або срібла. Пам'ятайте, що внутрішнє покриття джезв харчовим оловом або сріблом має максимальну товщину до 12 мікрон (середня товщина людської волосини 50 мікрон)
- Для перемішування вмісту джезви використовуйте лопатки або ложки з дерева, цим ви збережете внутрішнє покриття і продовжите термін його служби.
- Не залишайте на працюючій плиті порожню мідну турку (середня температура полум'я палаючого газу в конфорці приблизно 800 градусів Цельсія, а температура плавлення міді 1083 (срібла 962) градуси Цельсія. Тому з корпусом джезви нічого крім розігріву металу не відбудеться. Температура плавлення олова – 232 градуси Цельсія. Тому відкритий вогонь і нагрівальні прилади з високою температурою – це головна небезпека для покриття із харчового олова)
- Заливати окріп в суху джезву не рекомендується. Це може призвести до пошкодження внутрішнього покриття.
Чистка мідно турки
Для повернення джезві первісного блиску використовуйте спеціальні поліролі для кольорових і дорогоцінних металів, за допомогою яких, без особливих зусиль, можна видалити плями і відполірувати поверхню. Існує також багато народних способів чищення мідних поверхонь за допомогою соку лимона, кетчупу, соляно-оцтового розчину і т. д., але ідеального ефекту можна досягти тільки з допомогою поліролі.
Мідь окислюється від взаємодії з повітрям (поступово і рівномірно темніє, придбавши червоно-коричневий колір), змінює колір від взаємодії з відкритим вогнем. А чим довше ваші руки контактують з мідною поверхнею, тим більше вона окислюється (людський піт, що виділяється через пори шкірного покриву, являє собою гіпотонічний розчин, на 98-99% складається з води. Однак, в поті присутні: хлорид натрію (звичайна сіль), сечовина та аміак. В меншій кількості міститися: молочна, лимонна і аскорбінова кислоти. І в мізерних кількостях є магній, фосфор, калій, кальцій, сірка, хлор, сечова кислота і білок).
Якщо на полірованій поверхні джезви з'являться подряпини, що неминуче при її постійній експлуатації, їх так само можна видалити за допомогою поліролі. Для цього треба більше часу, ніж для простого чищення.
При приготуванні кави в мідній джезві на піску або газовій плиті ви побачите, як її зовнішня поверхня змінюватиме свій колір, від початкового мідного до жовтого, червоно-коричневого, фіолетового, синього, сірого тощо. Це природний проце, і його не варто боятися, джезву можна привести до початкового стану за допомогою поліролі
Внутрішня частина джезви, покрита оловом, з часом злегка потемніє і набуває сіруватий відтінок із-за взаємодії з навколишнім середовищем і в результаті постійного приготування в ній кави. Це природне явище. З урахуванням того, що це харчове олово, то немає потреби в чищенні внутрішньої робочої поверхні.