Свіже обсмаження кави в зернах
Свіжість кави – це одна з головних цінностей, яка безпосередньо впливає на смак вашого напою.
Кава дуже непростий продукт, його виробництво складається з багатьох етапів. Спочатку він дозріває у вигляді ягід на кавових деревах, потім йде його збирання, обробляють (очищають від шкірки), сушать, упаковують у величезні мішки та розвозять різними країнами. Від дозрівання ягоди до отримання зеленого зерна і потрапляння безпосередньо в ростер може пройти кілька місяців. Після цього залишається найважливіший етап – обсмажування кави.
Саме завдяки якісній обсмажці кавові зерна наповнюються смаком та ароматом: високі температури запускають різні хімічні реакції. Спочатку розкривається "ензимна" частина смаку - те, що було закладено терруаром та обробкою: відтінки фруктів, ягід, квітів. Потім до неї додаються смаки, що відносяться до групи "карамелізація цукрів" - карамель, шоколад, смажені горіхи. Загалом у обсмаженому кавовому зерні понад 1000 смакоароматичних компонентів — удвічі більше, ніж у вині, яке посідає друге місце за складністю смаку.
Багато ароматичних компонентів кави є летючі речовини. Поступово вони випаровуються, тому згодом смак кави стає менш виразним. Пік смаку кави припадає на перші два-три тижні після обсмажування. До кінця другого місяця кава втрачає більшу частину своїх смакоароматичних компонентів. Це не означає, що після другого місяця каву не можна пити, просто її смак буде куди менш яскравим і насиченим.
Аромат меленої кави випаровується ще швидше: він починає інтенсивно втрачати свої властивості вже за кілька хвилин, а за кілька годин різниця буде помітна. Тому рекомендується молоти каву безпосередньо перед приготуванням, щоб повною мірою оцінити складність та багатство смакових відтінків. Звичайно, в герметичній упаковці мелена кава збереже аромат довше, але все ж таки відкриту пачку меленої кави слід використовувати якнайшвидше: через пару тижнів вона набуде неприємних прогірклих відтінків у смаку.
Не рекомендуємо пити і дуже свіжу каву: при обсмажуванні в зерні накопичується вуглекислий газ, який перешкоджає швидкому випаровуванню летючих речовин. З одного боку, він довше зберігає зерно свіжим, а з іншого — у високій концентрації він перешкоджатиме екстракції, тому витягти із зерна все багатство смаку буде складніше.
Вуглекислий газ - причина, через яку ми використовуємо пакети з дегазаційним клапаном: він дозволяє вуглекислому газу виходити, але перешкоджає контакту кави з киснем. У такій упаковці яскравість смаку збережеться до двох-трьох місяців.
Піка смаку кави досягає на четвертий-сьомий день — за цей час свіжообсмажена кава саме встигає доїхати до покупця. Найбільш яскравим смак буде протягом перших двох-трьох тижнів після обсмажування.