Турка для кави
Джезва – традиційний посуд для приготування кави. Як відомо, саме приготована в турці кава має сильний, насичений аромат і смак, який неможливо отримати, готуючи напій у кавоварці.
На що варто звернути увагу при виборі джезву: матеріал, форма, об'єм, ручка
Яку форму турки вибрати?
Ідеальна турка повинна мати форму, яка трохи звужується до верхньої частини та ширше дно. Форма конуса потрібна для опускання кавової гущі на дно турки, вужче шийка для утримання ефірних масел та аромату в напої. Оптимально, щоб шийка була десь на 20-30% менше дна. Широке дно необхідне швидкого і рівномірного нагрівання турки.
Який обєм турки обрати?
Ключовий фактор при виборі розміру турки – вибір між якістю та кількістю. Від обсягу турки залежить, якою буде ваша кава на смак. Джезва маленького об'єму дозволить зварити насичену каву. Напій, приготовлений у великій турці, поступатиметься за смаковими якостями. Якщо ви плануєте варити каву на кілька людей, то рекомендуємо зварити її в маленькій турці за кілька разів. Якщо смак для вас не такий важливий, то можете вибрати турку великого розміру. Оптимальний розмір турки 100-200 мл із розрахунку 1 грам кави на 10-11 мл води
Ручка для джезви?
Щоб турка була зручною, необхідно, щоб у неї була довга ручка, яка знаходиться під кутом. Таку джезву зручно тримати і не обпікати руку від жару плити. Якщо ви хочете готувати каву на піску, тоді варто вибрати турку з вертикальною ручкою.Найпоширеніші варіанти це метал та дерево. Метал більш довговічний, але можемо трохи нагріватися, дерево ж майже не гріється, але має менший термін експлуатації
З якого матеріалу вибрати турку?
На сьогоднішній день існує безліч турок із різного матеріалу. Кожна з них має свої переваги та недоліки.
Мідь. Ще з давніх-давен турки з міді вважалися одними з кращих для приготування кави. Час іде, а мідні турки залишаються оптимальними для простого приготування кави. Завдяки хорошій теплопровідності мідні турки нагріваються рівномірно і швидко. Готовий напій виходить дуже чистим і насиченим, джезви всередині покривають харчовим оловом або сріблом
Алюміній. Турки з алюмінію гарні своєю дешевизною, але ідеального напою в них не вийде, тому що матеріал впливає на смак кави. До того ж такі джезви швидко нагріваються та швидко холонуть.
Глина. Турки з глини – цікаве рішення, але зі своїми особливостями. Пори глини пропускають кисень, тому напій здатний їм насичуватися. Крім цього, пори вбирають ефірні масла з кави, тому кожен наступний напій ставатиме більш насиченим та смачним. Якщо ви любите експериментувати із різними сортами, то глиняна джезва вам не підійде.
Кераміка. Турки з кераміки універсальні, оскільки, на відміну від глиняних, не вбирають ефірні масла. Такі джезви легко мити. З мінусів – повільне нагрівання та віддача тепла. Пам'ятайте, що якщо ви вимкнули плиту, то кава ще може втекти.
Нержавіюча сталь. Турки з нержавіючої сталі прості у догляді, підходять для електричних плит з індукційним нагріванням.На жаль, такі турки мають низьку теплопровідність, як наслідок нерівномірне нагрівання напою.
Латунь. Турки з латуні жорсткіші, ніж мідні та повільніше нагріваються. Внутрішню поверхню таких джезв також покривають харчовим оловом.
Кварцове скло. Турки з кварцового скла прозорі та красиві. Ці джезви швидко нагріваються, але смак звареної в них кави залишає бажати кращої.
Срібло. Турки зі срібла мають високу теплопровідність. Такі джезви міцні, довговічні, вродливі, але дорогі. На смак кави срібна турка не впливає.
Порцеляна. Турки з порцеляни, як і керамічні, повільно нагріваються, тому слідкувати за напоєм потрібно буде і після зняття джезви з вогню.
Внутрішнє покриття турки Оловом, яке покриття краще для джезви
Мідь, на рівні зі сріблом найбільш теплопровідний метал, тому він ідеально підходить для виготовлення джезв. Висока теплопровідність забезпечує рівномірне розподілення температури, що важливо для приготування правильної кави.
Незважаючи на всі переваги міді, контакт напою безпосередньо з металом не дуже бажаний, тому що мідь є відносно активним металом. Тому турки всередині покриті харчовим оловом, товщина покриття – 9-12 мікрон. Олово ідеальний метал для контакту з різними продуктами, а особливо він добре підходить для джезв. Олово не надає напою металевого присмаку і запобігає попаданню шкідливих частинок міді в організм.