Турка для кави
Турка це традиційнийсхідний посуд для приготування кави, ще з давніх часів вона здобула популярність на території країн Близького Сходу. Класична турка зроблена з міді та має довгу ручку.
Спочатку турка мала трохи іншу форму та називалася далла. Попри те, що далли довгий час використовувалися для приготування кави, вони зовсім не підходили для приготування невеликих порцій кави через свої великі розміри. Саме на зміну їм і прийшла джезва.
Перехід від дали до турки був поступовий. Спочатку як альтернативу люди стали використовувати маленькі ковшики. Але вони не прижились, оскільки через їхню форму кава виливалася під час підіймання піни. Тому шанувальникам кави довелося вдосконалити форму посудини, призначену для приготування улюбленим напою. Саме завдяки експериментам і постійним доробкам і з'явилася звична для багатьох форма турки
Що таке турка?
Турка — це не зовсім правильне слово. Перші знайомства з таким способом приготування в багатьох випадках пов'язані з Турцією. Саме тому в нас сам спосіб приготування й назва такого посуду прозвали туркою — за національністю людей, які цими ковшиками користувалися для варіння кави. Правильна тюркська назва «джезве» спочатку в нас не дуже прижилися. Тому посуд, призначений для приготування кавового напою, дуже довго називалася туркою. Зараз назва джезва можна побачити набагато частіше, але й слово турка поки використовують досить часто.
Турка та джезва — це одне й те саме. Між ними немає абсолютно жодної практичної або функціональної різниці. А кожна назва — це місцевий найменування одного предмета посуду.
Турка являє собою посудину з товстими стінками невеликого розміру, що вирізняється спеціальною конічною формою, Турка має досить довгу ручку та звужену горловину, завдяки такій формі кавова піна поступово підіймається, а не відразу втікає.
Що потрібно знати про турку
Головна перевага турки в її стійкості. Це один із небагатьох девайсів для приготування кави, який практично не змінився за багато років. Хоча й з'явилися нові матеріали та дизайни, однак форма та принцип роботи залишається колишнім упродовж декількох століть.
Яка турка краща — електрична чи звичайна?
Нещодавно на ринку з'явився електричний варіант ручної турки. Виробники гарантують, що вона здатна повністю замінити традиційну джезву та зробити процес приготування набагато простішим.
Електрична турка за формою схожа на класичну, а за принципом роботи це ближче до електрочайника. У ємність ви засинаєте змелену каву та наливаєте воду. Тен усе це нагріває, і ваша кава готова. Чим потужніший тен, тим швидше нагрівається вода, іноді процес займає лише 35-45 секунд. Для порівняння приготування 90 мл. кави на піску займає від 1.5 хвилини
Здається, що така швидкість — це явний плюс, але тут і криється основний мінус електричних турок. Через високу швидкість нагрівання води екстракція проходить не повністю. Частинки не встигають віддати всі свої речовини, а смак напою виходить плоским і нецікавим.
Можливе вирішення буде електротурка з регулюванням часу? Нажаль ні, ми стикаємося з другим недоліком електротурок — матеріал ємності.
Дешеві електричні турки роблять із пластику та скла, дорожчі — зі сталі, іноді з кераміки. За винятком останньої, усі матеріали нагріваються нерівномірно та не можуть забезпечити поступове однакове нагрівання всієї поверхні для якісної екстракції. Кераміка трохи краща, але однаково істотно програє міді, з якої роблять якісні класичні турки.
На жаль, напій, приготований в електротурці, далекий від того, що заведено називати «кава по-турецьки». Якщо у вас немає особливих вимог і потрібно швидко зварити звичайну каву, можливо, електрична турка підійде. Але тим, хто прагне відчути весь кавовий потенціал зерна, дуже радимо ручний інвентар.
З чого має бути турка, обираємо матеріал
Мідні турки — безсмертна класика
Найнадійніші, довговічні та якісні турки виготовляють із міді. У неї чудова теплопровідність, тому вода нагрівається рівномірно на всьому об'ємі та кожна частинка помелу віддає свій потенціал. Мідні турки універсальні: у них можна приготувати каву на електричній або газовій плиті, відкритому вогні, вугіллі або піску. Єдиний виняток це індукційна плита, тут потрібен буде спеціальний перехідник.
Практично всі турки зсередини покривають оловом або сріблом. Для перемішування кави бариста не користуються металевими ложками, а використовують довгі дерев'яні палички. Вони безпечні для поверхні та не спотворюють смак готового напою. Вже багато років мідні турки — це найпопулярніший варіант, у якого немає гідних конкурентів. Единний наближений варіант — це срібло, але з огляду на ціну, він не дуже популярний
Латунні та мельхіорові турки
Латунні та мельхіорові турки роблять зі сплаву міді з цинком або нікелем відповідно. Вони дешевші за мідні й трохи менше окислюються, але внутрішнє захисне покриття однаково має бути. Теплопровідність металу гірше, що, безумовно, позначається на смаку кави: він виходить біднішим і пласкішим. Однак за обмеженого бюджету це непогане рішення.
Керамічні та глиняні турки
Поціновувачам екзотики й автентичності сподобається посуд із кераміки та глини. Матеріал екологічний, рівномірно та поступово нагрівається й холоне. Коли зніміть турку з вогню, смак і аромат напою продовжить розкриватися. З вад — обидва різновиди сировини тендітні, і на смак кави з глиняної турки може вплинути природний склад глини. Також глина добре вбирає аромаолії, тому глиняну турку рекомендують використовувати для одного сорту кави, щоб не змішувати смаки.
Чавунні турки
Найнасиченіший напій заварюється в чавунних турках. Чавун дуже повільно нагрівається й також неквапливо віддає тепло, і в результаті ароматичні масла витягуються повністю. Але на ринку турки з чавуну трапляються рідко. Вони важкі, тому користуватися ними незручно.
Турка зі скла
Турку зі скла можуть купити новачки, , щоб спостерігати за екстракцією й краще контролювати температуру. У ній також можна кип'ятити воду або готувати какао. Але це більш проміжний і непридатний для приготування справжньої кави по-турецьки варіант, скло істотно програє металу в теплопровідності.
Нержавіюча сталь
Нержавіюча сталь для турки не годиться, тому що нерівномірно проводить тепло, що заважає екстракції. Зі сталі складно виготовити турку правильної форми, тому не утворюється крема та всі аромаолії випаровуються.
Алюмінієві турки
Алюмінієві турки є найдешевшими, але за якістю вони близькі до сталевих. Під час взаємодії з кислотами алюміній вступає в хімічну реакцію, і в каві з'являється неприємний металічний присмак.
Правильна форма турки для кави
У правильної турки діаметр основи завжди ширший, ніж у шийки. Співвідношення буває різним, головне, щоб шийка була вужчою. Форма забезпечує утворення щільної пінки та збереження ароматичних масел усередині напою. Піна не дає каві втекти, якщо ви відволіклись. Частинки й далі екстрагуються, створюючи насичений і збалансований смак.
Який об'єм турки обрати
Об'єм посуду залежить від порції кави, яка нормальна для вас. В середньому співвідношення води до кави в турці становить 10, 11 грамів води до 1 грама кави. Тобто 10 грамів кави — 100 мл. турка, 20 грамів кави — 200 мл. турка. Якщо ви хочете приготувати відразу на 2х осіб по 100 мл. кави, радимо просто приготувати турку 100 мл. 2 рази. Оскільки, приготувавши одну турку на 2 людини, як не намагайтеся, у вас вийде 2 різних за насиченістю напою.
Якою має бути ручка в правильної турки
Матеріал, з якого виготовляють ручку джезви, пов'язаний із вашою безпекою. Дерев'яні, прогумовані або бронзові ручки в турки мають мінімальну теплопровідність. Ви не обпікаєтесь, коли наливатимете свіжозварену каву.
Зверніть увагу на спосіб кріплення ручки. Болти та заклепки кращі, ніж паяння. У неякісного посуду вона може розмякнути 'через високі температури.
Оскільки ручку кріплять під кутом, турку зручно знімати з плити. Ви не розбризкаєте вміст і не обпечетесь.
Ідеальна товщина корпусу джезви — 1-2 мм. За таких параметрів тепло оптимально розподіляється стінками, і посуд гарантовано зробили із суцільного металевого листа.
Купуючи джезви, обов'язково враховуйте тип плити. Від цього залежить і збереження посуду, і техніки.
Як доглядати за туркою
Після кожного використання турку треба мити в теплій воді. Ваше завдання видалити гущу та нагар із зовнішньої частини. Використовуйте тільки м'які очисні засоби: гелі та пінки. Порошки та інші абразивні засоби краще не використовувати — вони дряпають поверхню. На зовнішньому шарі подряпини ви можете не помітити, і вони не критичні, але пошкодження внутрішніх стінок дуже небажані.
Так само не рекомендуємо застосовувати народні поради для чищення міді. Якщо хочеться повернути посуду блиск, купіть спеціальні засоби побутової хімії.
Яку турку обрати
Щоб готувати дійсно смачну каву, купіть традиційну мідну турку з товщиною стінки 1,5 мм із внутрішнім покриттям олово, це буде оптимальний і універсальний варіант ціна/якість. Для плит із функцією індукції обирайте спеціальні моделі зі сталевим дном. Діаметр горлечка турки має бути меншою за основу. Чим лаконічніший і простіший дизайн, то легше буде її чистити та мити.