Що таке чай Матча
Назва цього чаю складається з двох слів — мат і ча, що буквально можна перевести, як подрібнений чай. Є ще китайський варіант, який звучить ближче, як маття.
Назва говорить сама за себе та вказує на дрібну форму перетертого чайного листа, призначеного для приготування.
Але перш ніж дізнатися, як правильно приготувати чай Матча, варто познайомитися з його історією та наявними видами.
Шлях незвичайного зеленого чаю почався в Китаї в період правління династії Тан. Старовинні джерела, датовані 600-700 роками нашої ери, містять інформацію про те, що робочі збирали листя, на спеціальних пристроях за допомогою пари пресували його у великі брикети. Так їх було набагато простіше зберігати та перевозити на дальні відстані.
Дуже важливим було правильне приготування Матчі, для чого сировину обсмажували, а потім розтирали до порошкового стану, заливали окропом і додавали м'яту. Через два роки, коли до влади прийшла династія Сун, рецепт трохи змінився. Саме тоді почали збивати напій віночком, поки на ньому не з'являлася стійка пінка. Цей процес до наших днів є одним з основних ритуалів приготування чаю Матча
На початку дванадцятого століття монах Камакура, послідовник Ріндзай, вперше привіз цей напій до Японії та долучив до культури його вживання своїх однодумців. У Китаї згодом матча втратила популярність, а ось у Японії він став тільки популярнішим.
У період з XIV до XVI століття матча поступово перестала бути напоєм суто ченців, він поширюєся у всіх шарах суспільства. Приблизно водночас у південному передмісті Кіото, містечку під назвою Удзі, техніка виробництва зеленого чаю була неабияк вдосконалена. На сьогодні найпопулярнішим виробником можна назвати префектури Айті, де росте найбільше чаю в Японії.
Чай Матча
Чай матча — це напій із незвично насиченим, яскравим кольором. Виготовляється з чайного листя, перемелених у порошок. Напій має м'який, терпкий смак і дуже корисний, за що й цінується в усьому світі.
Типи матча
Перед тим як правильно зробити смачний чай Матча в домашніх умовах, спершу потрібно обрати відповідну сировину. Є кілька окремих різновидів або сортів.
Є класифікація матча, яку важливо враховувати під час вибору напою для домашнього приготування:
- Кулінарний. Найдешевший варіант, має терпкий освіжаючий смак. Більше підходить для коктейлів, випічки або добавки в морозиво.
- Преміальний. Середній ціновий сегмент, містить листя, зібрані всередині сезону.
- Церемоніальний. Найдорожчий напій із молодих і найніжніших листків, саме він подається в буддійських храмах і на традиційних елітних чаюваннях.
Вода для матча
Вода для заварювання використовується джерельна (найкраще варіант), але, якщо можливості дістати її немає, підійде бутильована або очищена. З-під крана набирати не можна, позаяк у ній високий вміст хлору та інших домішок, що неминуче зіпсує смак. Точно такі вимоги для рідини висуваються майже для будь-якого елітного чаю.
Традиційний рецепт матча
У Японії відомо два головні, найпоширеніші способи зробити смачний і корисний напій.
Основна відмінність полягає в кількості використовуваного чаю, тому матча може бути легким і освіжним, як кажуть японські, тонким, або міцним і концентрованим.
Матча Коїча (Койтя)
- Для процесу знадобиться керамічна ємність Чаван
- Додатково можна використовувати дрібне ситечко для просіювання та надання повітряності сировині.
- Бамбуковий віночок Часен
- Бамбукова ложка для зручного дозування матча
Алгоритм дій простий
- Встановіть ситечко над чашкою і пропустіть через нього 3-4 грами зеленого порошку.
- Воду закип'ятіть, а потім остудіть до температури 75-85 °C, залийте чай.
- Повільно, щоб збити піну, розмішуйте віночком круговими рухами.
- Перелийте в чашку або пийте відразу з Чавану
- Пити потрібно відразу ж, поки він ще гарячий. Якщо ви затримаєтесь, то все осяде на дно чашки та стінки посудини, а смак зіпсується.
Матча Усуча (Усутя)
Другий варіант виходить легшим, освіжаючим і тоншим.
- Просійте порошок у чашку в кількості 2 грамів
- Залийте чай гарячою водою тієї ж температури, що й під час приготування Койтя.
- Повільно зробіть кілька кругових рухів віночком, потім за бажанням можна збити до виникнення стійкої піни.
- Напій виходить із певною приємною гіркуватістю, він менш тяжний і не такий солодкуватий.
Що потрібно для заварювання матча
Процес японського чаювання не такий простий, як здається багато кому. Щоб відповідати всім правилам і нормам, доведеться попрацювати й витратитися. Для повноцінного приготування потрібно
- Чашу-піалу з глини (фарфор, фаянс, кераміка) під назвою чаван.
- Спеціальний віночок Часен із бамбука, що слугує для розмішування напою
- Дерев'яну ложку тясаку (чашаку).
Найважливішим предметом вважається чаша. Велику популярність мають чаші, виготовлені в певному стилі, наприклад, сигаракі, сето, раку, орибе та інші.
Вони мають бути легкими, поміщатися в долонях і зручно в них лежати. Особливо цінуються ті, де залишилися сліди роботи майстра (відбитки пальців, смуги, заглиблення).
Віночки виготовляються з бамбука, за традицією їх виробляють вручну з суцільного шматка дерева, розщеплюючи його на 50-100 зубців. Тільки таким інструментом можна відтворити оксамитову та гладку текстуру оригінального напою. Ложка має бути з того ж матеріалу, завдовжки приблизно 15-18 сантиметрів і відрізнятися своїм незвичайним вигнутим виглядом.
Однак навіть без спеціальних пристосувань цілком можливо правильно робити чай Матча в домашніх умовах: багато хто воліє заварювати його в дерев'яних піалах. Смак виходить дещо своєрідним, але не поганим.
Головне правило — не використовувати металеві предмети та пристосування, не рахуючи чайника, у якому кип'ятиться вода.
Як приготувати матчу без віночка
Без часена зварити непоганий напій теж вдасться, адже далеко не кожен може дозволити собі спеціальний набір для заварювання. Хоча варто бути готовим до того, що смакові якості та текстура будуть далеко від оригінальних.
У магазині можна подивитися невеликі портативні пристосування, намагайтесь обрати виготовлені з дерева, кераміки або пластику. Іноді навіть використовують капучинатори, шейкери, блендери та міксери.
Матча лате
Поєднання зеленого порошку з молоком і цукром дасть змогу миттєво прокинутися вранці. Також із його допомогою ви отримаєте заряд бадьорості й енергетичний поштовх
Інгредієнти матча лате
- Порошок Маття — 4 часаку (1 чайна ложка).
- Гаряче молоко — 250 мілілітрів.
- Вода (75-85 °C) — 2-3 столові ложки.
- Цукор — на смак.
Приготування матча лате
- Засипати в ємність цукор і порошок матча
- Залити все водою й ретельно змішати, використовуючи тясен, до отримання однорідності та гладкості.
- Молоко розігріти, не доводячи до кипіння, влити в отриману суміш.
- Збивати віночком до отримання стійкої піни світло-зеленого відтінку.
Як обрати чай матча
Вартість гарного чаю висока, а підробити його нескладно, тому ринок рясніє різного роду фальшивками або низькосортними варіантами.
Новачкові складно розібратися, який продукт варто купувати, а який краще обійти стороною. Критеріїв, які свідчать про якість, не так вже й багато:
Чай має яскравий, насичений відтінок, подібний до кольору шкірки лайма. Якщо він сіруватий, жовтуватий або тьмяний, найімовірніше, це кулінарний чай, він підійде для різних коктейлів, але в чистому вигляді такий чай пити не заведено.
Запах має бути трохи шоколадним або карамельним. Якщо аромат неприємний, варто відмовитися від купівлі, смак буде таким само.
Пакування завжди має бути повністю герметичним. Найчастіше воно невелике, а сам чай прихований від прямих сонячних променів, під дією яких руйнуються катехіни в його складі.
Корисні властивості матча
Популярність цього напою не випадкова, вона зумовлена великою користю, яку приносить організму. У складі чаю багато корисних мікроелементів, мінералів і вітамінів, що сприятливо впливають на здоров'я:
- білки
- калій
- кальцій
- токоферол
- клітковина
- вітаміни групи B
- аскорбінова кислота
- залізо
- катехіни
- ретинол
- фтор
- Лише одна чашка маття містить стільки різних переваг, що може замінити 10 чайників будь-якого іншого напою.