Кава Робуста
Кава Робуста (Coffea canephora) — генетичний предок арабіки. Саме схрещування робусти й еуженіоідіса дало змогу створити каву арабіка
Географія походження робусти ширша, ніж у арабіки — це західна, центральна та східна Африка.
Робуста — це кава, яка росте на менших, ніж арабіка, висотах — від 250 до 700 метрів над рівнем моря. Це дуже сильне дерево з потужною кореневою системою.
Походження робусти
Вважається, що робуста — це диплоїд, має 2 набори хромосом. Загалом у робусти 22 хромосоми. Робуста потребує перехресного запилення, тобто для запліднення квітки робусти потрібен пилок із сусіднього дерева. Для продовження роду необхідно мінімум два дерева робусти.
У робусті міститься вдвічі більше кофеїну, ніж в арабіці, — 2,5-3%. Дерева робусти стійкі до деяких видів кавової іржі (арабіка в цьому плані менш витривала), але більш схильні до ураження кавовим жуком-бурильником.
Кава з робусти може бути смачною і мати незвичайний смак, але для цього їй потрібне нормальне ставлення. На жаль, велика частина робусти вирощується сьогодні як низкосортна арабіка, взагалі без уваги до аспектів, пов'язаних із вирощуванням дерев, збиранням ягід і обробленням врожаю. Тому смачну робусту в чистому вигляді знайти складно
Відмінності арабіки та робусти
Робуста займає приблизно 30% від усієх кави, що вирощується в усьому світі, арабіка, відповідно 70%. Основна різниця між арабікою й робустою полягає в вмісту кофеїну, цукру та ефірних масел.
У арабіці набагато менше кофеїну, ніж у робусті, а ось вміст цукру та ефірних масел вищий. Для арабіки характерний солодкуватий, з кислуватістю смак. Завдяки високому вмісту ефірних масел арабіка має складнішу та приємнішу ароматику.
У робусті міститься більше кофеїну та дубильних речовин. Через це робуста має виразнішу гіркуватість у смаку й стимулюючий ефект. Зерна робусти мають високу щільність, готова кава вирізняється стійкою кремовою пінкою.
Як відрізняються смаки робусти й арабіки
Шанувальники кави можуть розрізняти сорти на смак: у разі з робустою й арабікою це досить нескладно.
Високий вміст цукру та ліпідів надає напоям із арабіки м'який солодкуватий смак із кислинкою. Залежно від умов вирощування зерна можуть мати горіховий, ягідний або цитрусовий присмак.
У робусті міститься багато кофеїну та набагато менше цукрів і ліпідів, ніж в арабіці. Готовий напій виходить міцним і стимулюючим, чудово бадьорить, але має виражену гіркоту з терпким присмаком. У процесі обсмажування кава стає менш гіркою і терпкою, але фруктових, ягідних або горіхових нот у ній не з'являється.
Крім того, смак кави може залежати від правильності догляду за плантацією. Зазвичай арабіці потрібен більш пристойний і складний догляд, ніж робусті. Буває, що робуста, за якою правильно доглядають, виходить смачніша за арабіку, яка росла без належного догляду. Через свою насиченість робусту часто використовують для виготовлення розчинної кави
Чому робуста дешевша за арабіку
Висока вартість арабіки зумовлена не тільки її високими смаковими показниками, але й досить складним процесом вирощування кавових дерев. Арабіка росте вище, а отже, там складніше її обробляти, так само 1 дерево арабіки дає менше врожаю, ніж 1 дерево робусти. Робуста дешевше, але це не означає, що з неї виходять напої низької якості, просто в них свої особливості смаків, це просто інший різновид кави зі своїми плюсами та мінусами.
Різниця між арабікою й робустою досить велика, але разом вони дають гармонійне збалансоване поєднання. До того ж, з'єднуючи їх у різних пропорціях, виробники створюють широку палітру смаків і тішать шанувальників кави цікавими новинками.