Чому краще зберігати каву в зернах?
Зернову каву вважають найпопулярнішим напоєм у всьому світі. Його аромат здатний зарядити бадьорістю з ранку, а смакові якості незрівнянні ні з чим. Порушення умов зберігання кави призводить до погіршення якості та властивостей напою. Щоб такого не сталося, необхідно знати, як правильно зберігати каву в зернах. Ви могли чути, що кава краще зберігати в холодильнику. Це помилка. Там є і перепади температур, і світло, і, що найгірше, сторонні запахи. Холодильник запросто зіпсує навіть найдорожче та якісне зерно. Крім холодильника, є шафа або морозилка. З ними не все так однозначно, тому давайте розбиратися.
Зберігання зернової кави
Кавові зерна є досить ніжним продуктом, тому навіть повітря може згубно впливати на них. Якщо зберігати їх у відкритому стані, то будьте готові зіткнутися з такими чинниками:
- Випаровування масел, унаслідок втрата смаку
- Втрата аромату
- Зерна вбирають у себе вологу та починають псуватися
- Крім вологи, вбираються й інші аромати.
Як же зберігати каву, щоб обсмажені зерна збереглися, якнайдовше та не втратили своїх характеристик? Ми рекомендуємо обрати вакуумну або фольгову місткість для зберігання кави. У разі закритого пакування вміст може зберігатися досить довго. Термін зберігання кавових зерен за відкритого пакування становить максимум кілька тижнів. Не забувайте, що в приміщенні має бути помірна вологість і правильна температура. Також можуть підійти банки зі скла з кришками, які герметично закриваються, вони так само непогано зберігають смак, хоча й мають свої мінуси
Якщо ви маєте намір вжити кавові зерна впродовж кількох тижнів, то після розкриття пакування їх потрібно пересипати в суху чисту ємність зі скла або кераміки зі щільно прилеглою кришкою. Якщо ж ваша кава була запакована у спеціальну пачку з зіп застібкою і спеціальним дегазувальним клапаном, радимо зберігати каву прямо в ньому.
Пластик і метал небажано використовувати, Оскільки кава може пнабрати неприємний присмак і змінити запах, хоча є спеціалізовані банки з металу для зберігання кави, які не дають запаху. Зелені зерна можна зберігати довше, ніж обсмажені, і використовувати для цього не тільки скло та кераміку, але й полотняні мішечки.
У процесі зберігання та зерна або меленої кави їх потрібно берегти від сторонніх домішок. Для цього ємність має бути ретельно очищена не тільки від частинок попереднього продукту, а й від його запаху.
Кава не любить сонячне світло, тому ємність має або мати непрозору поверхню, або перебувати в темному місці, наприклад, кухонній шафі.
Температурний режим і вологість також мають велике значення для збереження смако-ароматичних властивостей. Вибирайте сухе місце зберігання, але не спекотне й без сильних перепадів температур.
Після обсмажування кава стрімко втрачає свої смакові якості. Причина в тому, що обсмажена кава дуже гігроскопічна: віна швидко вбирає та віддає вологу, приймає сторонні запахи та, якщо говорити просто, видихається, а ефірні олії, що містяться в зерні, вступають у реакцію з киснем і окислюються. Щоб кава довше зберігала свіжість, її потрібно правильно зберігати.
Скільки часу можна зберігати каву
Термін зберігання залежить від трьох чинників:
- Помел.
- Пакування.
- Місце зберігання.
У кожному разі на каву по-різному впливають кисень, волога, тепло, сонячні промені та сторонні запахи.
Як зберігати каву, якщо вона вже мелена?
Мелена кава видихається в рази швидше за зернову, тому що в неї більше точок дотику з довкіллям. Її не вийде довго зберігати: кава почне втрачати свіжість відразу після помелу і навіть у гарному пакуванні протримається 1-2 дні, не більш.
Купувати мелену кава потрібно тільки в крайніх випадках: якщо у вас немає кавомолки, вона погана або ви плануєте випити кави дуже швидко. В інших ситуаціях ми рекомендуємо обрати каву в зернах.
Як зберігати зернову каву
У разі правильного зберігання зернова кава зберігає свіжість один-два місяці після обсмажування. Найчастіше його зберігають у пакетах, банках або спеціальних контейнерах.
- Пакети з зіплоком і дегазаційним клапаном найкраще підходять для зберігання. Вони непрозорі, захищені від вологи та повітря, а клапан дає змогу виводити вуглекислий газ, який виділяють свіжообсмажені зерна.
- На другому місці — керамічні та скляні банки. Їх плюс у тому, що вони, як пакети, захищають каву від вологи та сторонніх запахів. Брак у тому, що всередині завжди буде повітря — це означає, що в банці триватимуть окисні процеси й кава втрачатиме свіжість.
- У герметичні ж банки не рекомендовано насипати дуже свіжу каву, краще почекати кілька днів, щоб з кави вийшла основна частина вуглекислого газу.
- Пластикові контейнери краще не використовувати. Вони не завжди герметичні та пропускають світло, а іноді кава має присмак пластику.
Де краще зберігати каву
Якщо ви плануєте випити каву швидше, ніж за місяць, краще зберігати її в кухонній шафі або іншому місці, де немає перепадів температур і прямого світла. Простежте, щоб шафа була якнайдалі від кухонної плити, тому що під час готування температура в ньому збільшуватиметься, а потім знову падатиме.
Якщо ви заздалегідь купуєте каву надовго, її можна зберігати в морозилці (саме в морозилці, а не просто в холодильнику). Однак є кілька умов, які важливо дотримуватися:
- Пакування має бути непрозорим і абсолютно герметичним. Перед тим як покласти пакет у морозилку, має сенс видалити зайве повітря через клапан, щоб зменшити ймовірність появи конденсату.
- Не можна діставати каву з морозильника частинами. Якщо ви плануєте зберігати каву в морозильнику й іноді брати її, щоб приготувати, потрібно заздалегідь розподілити її порціями. Наприклад, щоб кожної порції вистачало на тиждень. Головне — якщо ви дістали каву з морозильника навіть на хвилину, не можна прибирати його назад.
- Перед приготуванням замороженої кави її потрібно зігріти до кімнатної температури. Для цього не можна розігрівати її спеціально, потрібно залишити в кімнаті на якийсь час, поки вона сама не зігріється. Наприклад, ввечері дістати з морозилки, а вранці приготувати з нього каву.
Але якщо ви маєте можливість купувати каву частіше дрібнішими об'ємами, то краще не зберігати каву в холодильнику. Температура всередині непостійна, тому що холодильник періодично відкривають і закривають. Через це на каві з'являється конденсат і зайва волога. Але найгірше — це аромати холодильника, які можуть вбирати кавові зерна