Лате арт, art latte coffee
Для шанувальника кави, чашка ароматного напою — це те, про що він мріє щоранку. Крім задоволення від смаку й аромату, кава надає й естетичний ефект.
Основы art latte coffee
Усім відома такий напрям, як латеарт. Так називаються різні малюнки та візерунки на поверхні кавового напою
Два компоненти є ключовими для створення гарного лате-арту: свіже еспресо з достатньою кількістю крему та пропарене молоко правильної текстури.
Молоко складається з жирів, білків і лактози. Під час збивання, жири та лактози в молоці розпадаються на дрібніші молекули простих цукрів, що підвищує солодкість молока. Також до молока надходять дрібні частинки повітря. Тому фізичні властивості молока теж змінюються, воно стає повітряним і оксамитовим.
Збивання молока для art latte coffee
Коли збите молоко готове, наступним кроком буде вливання його в чашку з еспресо.
Помилки, яких краще уникати, коли ви робите лате-арт будинку:
- Не зволікайте під час вливання молока. Відразу після збивання молоко починає розшаровуватися. Менша аерована частина молока швидше вольється в еспресо, а піна залишиться в пітчері. Через це ускладнюється створення візерунка та напій вийде менш повітряним.
- Вливання молока занадто високо над поверхнею еспресо. Це призводить до того, що молоко йде під крем, натомість, формувати візерунок.
- І навпаки, надмірне наближення вихованця до поверхні еспресо. Тоді піна почне розпливатися занадто рано, й наша лате-арт вийде розмитим.
Тепер, коли ви знаєте ключові аспекти правильного вливання для створення гарного візерунка, настав час спробувати створити ваш латеарт.
Як зробити візерунок на каву
Є три основні кроки в створенні лате-арту:
- Заварювання еспресо;
- Збивання молока;
- Вливання молока в еспресо.
Заварювання еспресо
Для власників автоматичних кавомашин це найпростіший крок. Потрібно тільки запустити машину, щоб приготувати еспресо, яке ви можете налити в чашку із широким верхом.
Якщо у вас вдома стоїть професійна еспресо-машина, починайте готувати еспресо перед збиванням молока.
Збивання молока
Для початку потрібно налити холодне молоко в пітчер — стільки, щоб вдалося на приготування однієї чашки кави. У лате молоко практично не розширюється, тому для визначення кількості молока потрібно відмітність еспресо з об'єму чашки. Наприклад, якщо чашка 300 мл, а еспресо 60 мл, отже, молоко потрібно додати 200-250 мл. За бажання замість вихованця можна використовувати іншу посудину, головне, щоб вам було зручно вливати молоко в еспресо.
Рекомендуємо поставити посудину в морозильник за пів години до того, як почнете готувати лате: охолоджені стінки дадуть більше часу на пропарювання. Також це допоможе уникнути закипання молока, яке руйнує текстуру мікропіни. До того ж охолоджений пітчер робить збите молоко в'язкішим і зручнішим у користуванні.
Використовуйте термометр, якщо вам складно контролювати температуру, тоді ви точно знатимете, в який момент зупинити пропарювання, щоб уникнути перегрівання.
Пориньте форсунку капучинатора на 1-2 см у молоко, потім увімкніть пару та повільно змішайте капучинатор ближче до поверхні молока. У міру того як молоко підіймається, тримайте пітчер так, щоб форсунка залишалася зануреною приблизно на 1 см. Не дозволяйте утворюватися великим бульбашкам. Це важливо для створення однорідного оксамитового молока, що підходить для створення малюнка на каву.
Дайте молочку розширитися на 1-2 см і зафіксуйте молочник у цьому положенні щодо капучинатора. Для того щоб молоко рівномірно пропарювалося, воно має обертатися по колу в пітчері. Тому капучинатор треба тримати ближче до стінки пітчера. Продовжуйте пропарювання, поки молоко не досягне температури 65-70 °C. Треба враховувати особливості капучинатора — деякі з них нагрівають молоко дуже швидко, й воно легко може закипіти.
Молоко для art latte coffee
Текстура правильно пропареного молока має складатися з маленьких майже байдужих бульбашок — мікропіни, у протилежність більшим бульбашкам. Мета: отримати легку піну зі збереженням тіла молока. Вимкніть пару, витягніть термометр і капучинатор із молока та протріть їх вологою ганчіркою, а з капучинатора обов'язково ще раз спустіть пару, щоб очистити її зсередини. Дайте молочку кілька секунд на зсідання, щоб текстура стала гладкішою і знову починайте прокручувати молоко в вихованці. Якщо помітите великі бульбашки, постукайте пітчером по стільниці та прокручуйте далі впродовж 20-30 секунд, поки молоко не почне блищати.
Вливання молока та створення art latte coffee
Починайте вливати молоко з висоти трохи більше, ніж впритул, поки чашка не наповниться майже наполовину.
Коли чашка заповнена майже наполовину, зсуньте пітчер у напрямку до дальньої стінки чашки. Водночас погойдуйте пітчером із боку в бік легкими рухами зап'ястя і рухайте вихованець у протисмуговий бік. Коли він дойде до краю чашки, знову підніме пітчер і швидким рухом прочете пряму лінію через візерунок.
Швидкі рухи з боку в бік призведуть до появи розети з безліччю листя, а повільні створять менше листя, яке буде більшим за розмір.
Візерунок Розетта
Тримайте чашку під кутом і зберігайте стабільність вливання. Якщо вливати занадто швидко, можна зруйнувати крему, а під час повільного вливання мікропіна залишиться в пітчері.
Візерунок Серце
Вливайте молоко з боку в бік в одній зоні чашки, щоб вийшов великий круг — основа вашого малюнка на каву. Злегка зсуньте пітчер вперед і продовжуйте вливати, до того, як чашка практично наповниться. Завершіть фігуру серця швидким прокречем вперед.
Навчитися лате-арту просто, якщо ви готові витратити певну частину свого часу на тренування. Зате потім ви зможете досить легко робити латеарт вдома — результат, який вартий витрачених зусиль, щоб тішити себе та близьких цікавими малюнками на каву.
Є дві техніки створення лате арта: пітчинг і етчинг.
Пітчинг — вливання спіненого молока в каву за допомогою спеціального глечика, вихованця. Пічери розрізняються формою носика, що впливає на точність вливання. Гострий носик допомагає створити акуратну картинку, широкий підходить для звичайного вливання. Спробуйте різні варіанти, щоб знайти зручний. Почніть, наприклад, з класичного.
Етчинг — створення візерунка металевою паличкою, лате-арт піном.
Як з'явилося мистецтво art latte coffee
Латеарт зародився в Італії. Італійські бариста помітили, що від способу вливання залежить змішування напою. Девід Шомер, американський бариста, переїхав вчитися до Італії та так надихнувся картинками на петці, що створив відеокурс і популяризував латеарт.
Перший чемпіонат пройшов 2005 року. У ньому брали участь лише три особи. Наступні кілька років учасники створювали базові візерунки: серце, квітка, розетту.
Зараз на чемпіонатах створюють справжні шедеври: лебеди, слонів, пегасів за лічені хвилини.
Напевно Ви стежили, що малюнки на каву для відвідувачів різні. Латеарт — це спосіб діалогу з відвідувачем. Нерідко бариста підбирає малюнки спеціально. Паре, що тримає за руки, він намалює сердечка, сумній людині — усмішку, вподобану дівчині — сонечко
Латеарт дає змогу створити додаткову цінність для гостей кав'ярень, кафе та ресторанів. Водночас збільшується вартість чашки кави, а відповідно, і виручка закладу. Для багатьох локальних ринків латеарт є новинкою, що дає змогу залучити гостей і витіснити конкурентів. Якість отриманих візерунків на лате або капучино залежить насамперед від майстерності бариста, якості самої кави та молочної піни.
Секрети лате арт бариста
Справжній бариста завжди має власні секрети створення неповторного лате-арт. Приготована кава має власну піну. Якщо посипати її в чашці порошком какао, то вливальна струмінь молочної піни забарвиться в темно-бежевий колір. Треба добре вивчити поведінку піни під час нанесення малюнків. Щоб «стягнути» зображення в потрібну сторону, потрібно різко провести лінію-стру.
Враховуються також висота молочника над чашкою, сила струменя. Тренування іноді займають місяці. Бариста знають, що основний смак кави концентрується в кавовій піні. Щоб підкреслити досконалість, потрібно правильно розташовувати малюнок. Виготовлення класичного «серця» дає змогу збитися кавовій пінці до стінок. Водночас посилюється аромат і смак напою. Якщо посипати каву какао-порошком, малюнок буде яскравішим.